Povesteam cu niste prietene (sau colege?:))) despre... baieti, relatii, bineinteles, si de tot ce tine de aceste subiecte. Ne intrebam care este pragul de care trebuie sa treci pentru a putea spune ca ai o relatie. Daca te saruti intr-o seara cu o persoana, poti considera ca tocmai ai inceput o relatie cu aceasta? Sau de cate date-uri este nevoie pentru a ajunge la concluzia asta? Si cine ar trebui sa faca primul pas, cine ar trebui sa aiba initiativa? Noi suntem constiente ca "el", dar oare "el" stie chestia asta? Sunt tot felul de categorii de relatii intre un baiat si o fata. Aici ar intra: amici, colegi, prieteni (chiar daca unii ne vor contrazice si vor zice ca nu exista o relatie adevarata de prietenie intre un baiat si o fata, fara a interveni alte... interese), "prieteni cu beneficii" si multe alte categorii mai mult sau mai putin interesante :). De exemplu, daca iesi cu un tip la suc, cafele etc. in mod regulat, te saruti cu el, dupa cat timp il poti prezenta ca fiind prietenul tau? Daca te intreaba cineva ce e intre voi, ce ii raspunzi? "E prietenul meu", "nu e nimic intre noi" sau... "e viitorul meu prieten"? :)) Sau... de ce nu poti ramane prietena foarte buna cu un fost prieten. De ce daca dupa ce se despart, trebuie sa raceasca total relatiile? De ce daca te intalnesti cu el din cand in cand (if you know what I mean.. :)) lumea trebuie sa aiba o reactie de genul: "ah... pai voi de fapt tot impreuna sunteti"? Daca s-a terminat relatia de comun acord, in conditii amiabile, nu inteleg de ce ar fi interzis sa povestiti, sa va intalniti, sa faceti lucruri pe care le faceati candva impreuna... Sau de ce nu poti avea o "prietenie cu beneficii" fara ca cei din jur sa comenteze, sau fara ca una dintre cele doua (sau mai multe? ;)) persoane implicate sa ajunga sa se implice si sentimental.
Ah da... si cand poti considera ca o relatie s-a terminat, daca nu au fost discutii concrete (din experientele noastre exista fooooooarte multi baieti care nu au curajul sa-i zica unei fete "s-a terminat"). De ce prefera sa dispara o perioada de timp pentru a-ti arata ca nu mai vrea sa fie nimic intre voi? Adica... orice persoana merita o explicatie, pana la urma, nu? Orice fata sau baiat accepta (sau cel putin asa ar trebui) sa termine o relatie cand cealalta persoana nu mai vrea nimic. Si dupa cat timp de disparitie trebuie sa iti dai seama ca relatia s-a terminat?
Cam atat pentru astazi... Si, by the way... noi stim raspunsurile la toate intrebarile de mai sus, dar avem o mare sete de cunoastere. :))
Noapte bunaaaaaaa! :) (Ma & Company)
tuu, cam multe intrebari:)) da eu iti raspund la 2, care-s oarecum legate. In ceea ce priveste statutu unei relatii, eu zic ca depinde de ficior. Unii dupa ce va sarutati prima data te iau de mana si esti a lor, te prezinta din primu moment ca si prietena lor, etc, si apoi ceilalti, cu care nu stii niciodata cum stai si cu care e mereu situatia in ceata. Tot astia din a 2a categorie sunt aia care pleaca fara sa mai dea vreun semn..ca doar asa e cel mai simplu,nu? Nu tre sa explice de ce nu te mai vor, de ce le place alta mai mult sau de ce s-au plictisit.. pur si simplu dispar ca magaru-n ceata. si data viitoare cand astrele or vrea sa va vedeti se comporta ca si cum nu ar fi gresit cu nimic. In cazul asta ei se bazeaza pe inteligenta si demnitatea noastra si nu se asteapta sa cerem explicatii. Ei bine, pt urmatorul care-mi face asa, am un plan malefic. O sa fac pe proasta, si indiferent cand ma intalnesc cu el, si unde, o sa pretind ca nu ne-am despartit niciodata, (ca doar nimeni nu a pus punct oficial,nu?) si o sa il sarut pasional oriunde si cu oricine s-ar afla:)) o sa fac manevra rapid, sa nu apuce sa reactioneze:)) ce zici de plan?
RăspundețiȘtergereLil, slab plan, pentru ca asta presupune sa incepi o relatie cu inca un tip de genu :))
RăspundețiȘtergere@Ma: asa faci tu licenta.....?
pai tocmai Lo, daca ai stii din start ca asa se termina, n-ai mai incepe nimic, dar tot timpu' apare factorul surpriza:))
RăspundețiȘtergereLil...sau ca in cartea aia...dupa 4 ani de "ceata" ii trimiti mesaj:"auzi,nu cred ca mai merge relatie,cred ca mai bine ne-am desparti" :)) atunci sa vezi factori surpriza:P
RăspundețiȘtergeresi Lonca....aseara am facut cele mai bune 4 licente din istorie:))
RăspundețiȘtergerev-ati schimbat subiectele???:O :O noile subiecte sunt "despre barbati, relatii si alte nimicuri?":))))
RăspundețiȘtergereMa bucur ca ai curiozitati si incertitudini de genul asta.Esti pe drumul bun
RăspundețiȘtergereFoarte interesant articolul! Imi place cum scrii! U go girl!
RăspundețiȘtergereLil, tocmai tu ai zis ca cei din cea de-a 2 categorie sunt cei care pleaca asa, deci ii cam poti evita. Nu poti fi 100% sigura, dar macar iti maresti sansele :)
RăspundețiȘtergeream vrut sa fiu optimista:)) stim cazuri concrete si din prima categorie:)) daca vrei dau si nume/prenume/serie de buletin:)))
RăspundețiȘtergeretuuu...esti extra talentata la scris :X
RăspundețiȘtergerelegat de gategoriile alea doua de care vorbea lil...nush cum se face ca in ultima vreme numa' peste cea de-a doua categorie am dat...pfff