Nu e subiect de blog (cred) si nu are nicio legatura cu tot ce am scris noi pana acum. Vreau doar sa va zic doua din lucrurile care m-au marcat in weekendul care tocmai a trecut. Subiectele nu au nicio legatura una cu alta si nici nu ar trebui sa ma afecteze pe mine in vreun fel :).
1. Promovabilitatea la BAC in anul 2011 este de 44,47 % ?!? Ieri cand ma uitam la tv aveam impresia ca isi bate cineva joc de mine :)). Asta inseamna ca mai putin de jumatate din cei care si-au dat BAC-ul au promovat? Exista mai mult de 20 de licee in tara in care nu a promovat niciun elev si tot in jur de 20 de licee unde au promovat unul, doi sau maxim trei elevi. Notele predominante a celor care au picat Bacu-ul sunt 1, 2 si 3 (nici macar aproape de 4 media generala). Din cate am vazut, frumosul nostru judet are cam cea mai mare rata de promovabilitate: 54 si ceva % (deloc un motiv de mandrie dupa mine). Nu am auzit nimic de vreun elev cu media generala 10 (din cate imi amintesc anii trecuti ne mandream cu destul de multi care au reusit performanta asta). La un liceu din Timisoara 98 de elevi au avut lucrari identice si in judetul Mehedinti (cred) altii 200 si ceva au avut de asemenea lucrari mai mult decat similare. Oare e totul ok cu Generatia Facebook??? Nu vreau sa zic mai multe ca sa nu cumva sa jignesc pe cineva. Tot ce pot sa zic ca sunt mandra ca am terminat (si promovat) cu cateva generatii in urma (multumesc mami ca m-ai nascut in '87 :))).
2. Nah la subiectul asta nu mai am ce sa zic. Inca mi se face pielea de gaina (ca sa nu zic ca-mi dau lacrimile) cand vad videoclipul a nu stiu cata oara...si nu cred ca e de vina starea mea de mega sensibilitate din perioada asta:
http://www.youtube.com/watch?v=3NaQDR_JnQo
Super Romania asta (si eu chiar sunt patrioata, nationalista si tot ce mai vreti voi)....oricum....TRIST.
Have a great day in rest si o saptamana usoara!
P.S. Aseara imi zicea cineva (drag) ca e blogul intrebarilor :)). Am incercat sa nu pun atatea intrebari dar...imposibiiilll :)). Nu astept neaparat raspunsuri.
Imi cer scuze absolventilor de liceu care au promovat / sau nu si citesc aceasta postare.
Desire Makes Living Adventurous
Noroc ca noi vom avea pensie privata si nu trebuie sa ne bazam pe noile generatii :))
RăspundețiȘtergereLasa aly ca nu-i dracu asa de negru :) bine ca suntem noi ok, astia din generatia pro :)
RăspundețiȘtergerenu-i negru deloc...e chiar alb, blond/a si isi prezinta azi licenta:)):P
RăspundețiȘtergere:)) sa traiasca atunci generatia pro care isi da zilele astea licenta / dizerattia
RăspundețiȘtergere* dizertatia :)
RăspundețiȘtergereImi aduc aminte ca, doar cu 3 generatii inaintea mea, se schimbase BAC-ul. Pana atunci fusese o formalitate de care toata lumea trece fluierand ca sa dea mai apoi feroce examene de admitere la facultati. Ei bine, in 1998 (parca), BAC-ul a devenit brusc serios. Conta! S-a lasat cu greva din partea celor din a XII-a, cu scandaluri, dar, cum-necum, tot s-a ajuns la proba. Era vorba ca daca stiai cat de cat materia, luai un 5 de trecere. Daca insa vroiai mai mult, trebuia sa fii din ce in ce mai bun. Drept urmare, s-a ajuns la proba si au inceput sa pice pe capete. Parca n-a fost chiar procentajul de acum, dar tot vreo 40-50% au picat. Imi aduc aminte de colegii mai mari, olimpici nationali, care erau fericiti ca luasera note peste 8.50. A fost rupere, era macar cate un subiect dur la fiecare proba, astfel incat 10-le era o utopie. Da, asa se putea face selectia. Inutil sa spun, ca in anul urmator, rata picatilor a scazut la 40%, in vremea mea la vreo 30%.. Ce se intampla? Pai pe noi ne omorau la BAC, ne depunctau la sange si, mai apoi, la examenele la admitere, vedeai pe liste multi candidati din sud (mai ales) cu note de 10 la BAC! Si, ca sa fie mai elocvent, aia luau note sub 3 la examenele scrise de admitere. Unul dintre aceste judete era, ce ironie, tocmai Mehedinti-ul, cel care se lauda acum cu recordul negativ la promovabilitate. Tin minte ca, intr-o discutie cu unul de-acolo, ma intreba "pe voi din ce v-a lasat sa copiati la romana?". Ei, uite asa, a inceput sa li se raspunda si de la noi cu aceiasi moneda, daca la ei se trisa s-a trisat si la noi asa ca BAC-ul s-a demonetizat. E absurd sa zici ca BAC-ul a fost un dezastru doar din cauza ca "nu au fost lasati sa copieze". Foarte bine, a aparut tehnologia, se pot pune camere pretutindeni, sa fie corect. La o adica, sa iei peste 5 la BAC este lejer, daca ai minime cunostinte, daca n-ai trecut prin scoala precum cainele prin apa. Gandeste-te ca cei care ar fi luat BAC-ul ar fi urmat apoi tot asa si o facultate, sa zicem ceva dragut, cu "aroma obscura, particulara" si apoi, hop-top se faceau "intelectuali".
RăspundețiȘtergereCare ar fi solutia? Liceul e obligatoriu sa fie facut si terminat? Daca da, atunci sa se faca doua tipuri de BAC: nivel A si B. Cei care au A sa poata merge la anumite facultati, cei cu B, diploma si drumul!
Destul cu toata prefacatoria asta, destul cu impostura si cu pretentiile de absolvire ale unora care de-abia isi scriu numele corect. E de-ajuns sa te uiti pe internet la cum scriu liceenii ca sa te iei cu mainile de cap. Daca ii tragi de maneca iti raspund "da ce, ca asa se scrie pe internet?!?!". Ei bine, macar BAC-ul poate pune opreliste la apucaturile astea. Asta pana nu va fi prea tarziu si pana scoala nu va ajunge chiar de tot un circ.
Tu, sincer... ceva nu e bine da nush in ce masura e vina lor. Problema nu e ca nu-si iau Bacu. Problema e ca si-l iau si apoi se fac toti studenti. La te miri ce universitati interesante. Unu nu se orienteza spre o meserie concreta... Macar la naiba, nu le place sa invete dar le place sa munceasca. This is the future:) Si videoclipul de la mafia ma cam bantuie.. :)
RăspundețiȘtergereHmm...oricum subiecte dure si serioase abordata de voi fetelor!!...pe mine sincer ma inspaimanta gandul ca peste cativa ani,(nu foarte multi )fetita mea va trebui sa intre pe bancile scolii, sa primeasca o indrumare si o educatie corespunzatoare...sa invete sa scrie ,sa citeasca si toate cele....ce se va intampla pana atunci cu invatamantul din Romania!!?vom prelua si noi sistemul de "home school"?scolile particulare sunt o solutie? cine stie...sper totusi ca pana atunci se vor redresa lucrurile si se va bucura si ea de experientele din scoala primara, gimnaziu ,liceu..macar jumatate cat am facut-o noi. Eu sunt din '89 si cred ca am prins chiar printre ultimele generatii "normale",constatarea asta dupa o vizita scurta in fostul liceu dupa care am ramas marcata...Asta e! Tot raul spre bine si sa incercam sa avem grija macar de generatiile ce urmeaza:*
RăspundețiȘtergere5 eleve din cluj au luat nota 10 la BAC. felicitari lor!!! (deci se poate)
RăspundețiȘtergere