Welcome to our lifes


.......Aly............ Ma .............Lil............... Do........

sâmbătă, 16 iulie 2011

Clasicul : "Bine...''

De cate ori nu raspundem la intrebari precum: "ce faci?", "cum esti?", ''cum a fost?", etc. cu acest simplu raspuns sec : BINE.... Mai nou il inlocuim cu si mai simplul lui echivalent "OK.." care din punctul meu de vedere e mai sec, deloc relevant, cu prea putina semnificatie. Imi iau exemplul personal si am realizat ca in 90% din cazurile in care imi sunt puse intrebari de genul acesta raspund asa...dar nu cred ca e deloc ok. Sunt unele situatii ,de exemplu cand te intalnesti cu cineva in trafic, pe trecerea de pietoni saluti...intreaba ce faci si spui...bine bine..doar nu te opresti in mijlocul trecerii sa istorisesti ce ai facut in ultimul an, nu? De cate ori nu spunem ca suntem bine si nu e deloc asa, sau spunem doar bine cand suntem super fericiti...hmm? Il utilizam sa scurtam conversatiile, sa evitam explicatiile sau incercam sa rezumam o stare de spirit care nu e nici prea prea nici foarte foarte la un singur cuvant?! In ultima saptamana eu am repetat cuvantul asta de nenumarate ori dar asta nu inseamna ca sunt:...bine. L-am spus sa nu ii ingrijorez pe cei apropiati, sa nu mi se ceara explicatii pe care nu le puteam da, sau pur si simplu din reflex sau comoditate. E destul de greu sa ai o stare in care nimic nu te bucura, nu-ti starneste interesul, lucrurile care te amuzau inainte ti se par plictisitoare...nu-ti gaseti locul nicaieri si nu stii incotro sa o iei...si in fiecare dimineata te trezesti optimista cu gandul ca azi chiar vei face ceva sa-ti schimbi starea in bine...si culmea versi ceasca de cafea pe tine, motiv pentru care spui ca ti-e compromisa ziua...Din nefericire singurele momente in care devii totusi realista si vezi ca viata ta e chiar foarte fericita e cand auzi cate nenorociri se intampla zilnic in jurul nostru...lucruri triste care te fac sa pretuiesti viata in fiecare zi, sa te bucuri de tot si toti din jurul tau si sa incerci sa fi mai bun, mai optimist, mai vesel...si vorba lui Lil: sa zambim, poate asa macar facem altcuiva ziua mai buna :)
Pupi pupi! Va salut si poate poate maine va fi mai bine!!!!

3 comentarii:

  1. Cine te cunoaste, intelege destule din "bine-le" pe care il rostesti.. Dar ai dreptate, devenim din ce in ce mai superficiali si impersonali prin utilizarea unor astfel de cuvinte..puup

    RăspundețiȘtergere
  2. Mai nou se raspunde asa: "Da bine Mo....uite". :))

    "Bine"-le asta e folosit pe post de salut. Cineva te saluta asa: "Ciao ce faci?". Tu ii raspunzi:"Ciao, bine". E doar un salut mai dezvoltat, pentru ca cel care intreaba o face tot din reflex, sau din politete.

    Daca chiar vrea sa stie ce faci, te intreaba altfel. "Ce-ai mai facut?" "Ti-ai luat carnetu?" "Mai esti cu ala?" :))

    RăspundețiȘtergere
  3. The average person tells 4 lies a day and 1460 a year. A total of 8800 by the age of 6. And the most common lie is "I'm fine".

    RăspundețiȘtergere