Welcome to our lifes


.......Aly............ Ma .............Lil............... Do........

marți, 28 iunie 2011

Nothing else.... just sex - part 2

Prieteni cu beneficii... cu totii vrem prieteni, daca ii avem si cu beneficii e ca si cum am avea o super oferta:)) Doar ca nici dupa parerea mea nu e chiar simplu. Luam scenariul cel mai fericit si anume acela in care ambele persoane nu sunt implicate intr-o relatie (ca doar daca te culci cu amicul/amica in timp ce ai o relatie, tot prieten cu beneficii se numeste persoana, nu?!:P ).
Ok, deci amandoi sunt singuri si sunt prieteni-check. Acum urmeaza oferta. Cum ajung ei, micutii, de la prietenie la sex? Evident, se ajunge acolo cand pe langa numeroasele chestii pe care le au in comun exista si atractie fizica. Ok, atractie fizica de ambele parti- check. Sa reluam: sunt singuri, se inteleg bine si se atrag. De ce nu incearca in cazul asta sa aiba o relatie? Ca sa nu strice prietenia? Cum zicea si Aly, e cam greu de pastrat prietenia dupa ce se termina beneficiile. Deci nu e asta. Eu sincer, sincerut cred ca situatia asta apare cand una dintre parti vrea mai mult si nu poate avea. Atunci persoana respectiva se complace sau se bucura de servicii si nu pretinde mai mult. Asta nu inseamna ca e ceva rau. Dar se poate sfarsi asa cum ziceati si voi cu gelozii si alte treburi slabe. Termenul de "prieten"cu beneficii mi se pare putin fortat. Poate ai putea avea o relatie de genu asta cu un amic/a, cu care nu vbesti zilnic, cu care nu-ti impartasesti viata, cu care nu discuti despre toti exsii si viitorii, etc. Cred ca ai putea avea o relatie de-asta cu cineva de care nu esti foarte curios si care la randul sau nu e foarte curioasa de tine. Exista atractie fizica si va potriviti dpdv sexual si gata. Cred ca in momentul in care decizi sa faci sex cu un prieten apropiat dar cu care nu esti dispus sa incerci o relatie... risti. Si poate iti aduce beneficii, dar in mod sigur iti aduce si pierderi. Sau cel putin asa cred eu... Cele buneee:D




6 comentarii:

  1. Io cred ca voi va uitati la prea multe filme :))

    RăspundețiȘtergere
  2. Cand intri intr-o asemenea prietenie cu beneficii, trebuie sa fi constient ca nu e vorba de mai mult. Daca uiti asta, ai pus-o :))

    Un sfat: Scrieti cu alineate sa fie textul mai lizibil

    RăspundețiȘtergere
  3. Daca ai prea mult timp liber sa te gandesti pe toate partile la ce aveti,ai pus-o...Dar daca esti ok cu ce scrie in "contract" ,n-ai motive sa vrei mai mult si esti safe..."safe to go" ca sa fac si reclama pe aceasta cale:))

    Multumim Loncaaaa

    RăspundețiȘtergere
  4. Doamne Andrei, ne faci sa credem ca viata noastra e un film:)))))

    RăspundețiȘtergere
  5. Just Sex = Just nothing

    A face sex se rezuma doar la atractia fizica si la incercarea de a-ti implini necesitatile fiziologice, in timp ce a face dragoste inseamna a fi receptiv la dorintele sexuale si emotionale ale partenerului si a le acorda mai multa atentie decat celor proprii. “Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta”, spunea Emanuel Swdenborg. Din aceasta perspectiva, impreunarea a doua trupuri nu inseamna numai potolirea dorintei erotice, ci reprezinta o daruire totala din partea a doi oameni.

    Change your mentality!

    RăspundețiȘtergere
  6. Moama, s-a intors lumea cu susu'n jos daca da un mascul lectii de sentimentalitate unei femele :))

    RăspundețiȘtergere