Welcome to our lifes
.......Aly............ Ma .............Lil............... Do........
miercuri, 22 iunie 2011
just another beautiful day....
Hey...acum 2 zile ma pregateam sa scriu ceva care suna cam asa: " just another bad day.." Stiti zilele alea in care te dai jos din pat si pur si simplu nu iti convine nimic?!! ai un presentiment ca nu va fi o zi reusita...te mai uiti in oglinda si gasesti si cel mai mic punct negru care te indispune, pe langa faptul ca nu-ti place deloc cum iti sta parul si nici nu ai reusit de luni bune sa dai alea 3-4 kg jos?...crezi ca rezolvi problema cu un "quik make-up"...dar iti dai seama ca azi nici macar asta nu iti iese...Ok, asta ar fi doar inceputul unei astfel de zile "reusite"...iti consulti agenda...vezi ce ai pe ordinea de zi si constati cu tristete ca niciuna din activitatile prenotate nu iti fac placere, daramite sa te scoata din pasa proasta. Poti sa te gandesti la ce ai putea sa faci ca sa te binedispui dar...azi pur si simplu nici vremea nu tine cu tine, iar treburile casnice chiar nu le face nimeni in locul tau. Asa...te apuci sa scrii la licenta, ca doar asta e pe lista de prioritati in perioada asta..nu:)?.Dupa doar cateva minute iti dai seama ca nu ai ispiratie, sa scrii cu diacritice e cel mai mare chin, si nici macar aranjarea in pagina nu iti prea iese....renunti usoar ..si dai vina pe "just another bad day". In sfarsit vine seara (dupa ce nu ai bifat nici jumatate din activitati) si astepti un telefon, un mesaj....ceva sa-ti ridice moralul ...dar cand te uiti cu entuziasm la telefon vezi ca sunt doar cei de la Orange isi fac datoria sa te informeze despre noile promotii...In fine, in final iesi din casa si acei "oameni super,mega ocupati" reusesc sa te binedispuna, dar realizezi ca e doar o chestiune de moment; problemele tale nu s-au rezolvat...maine te asteapata acolo,poate mai multe ,mai grele... Dar cineva mi-a dat un sfat foarte bun pe care am de gand sa-l pun in aplicare ''la unele lucruri nu e bine sa te gandesti prea mult!!"Cam asta ar fi "itinerariul" unei zile proaste dupa care m-am hotarant sa mai influentez putin destinul si sa decid eu ca: asta va fi cu siguranta o zi reusita!!! Te trezesti mult mai devreme decat de obicei dupa o noapte in care ti-ai planificat cu atentie cum o sa decurga ziua urmatoare si poti lua decizii chiar foarte importante care au cosecinte pe termen lung...iti dai seama ca activitatile casnice iti iau intre15 si 30 de minute si nu trebuie sa te plangi o zi intreaga cate ai de facut ci pur si simplu le rezolvi. La licenta scrii cat ai chef sa scrii( ca doar nu e un nr impus de pagini:) si te consolezi cu gandul ca altii sunt si mai in urma ca tine...Nu mai astepti o zi intreaga telefonul sau mesajul ala ci pur si simplu suni tu sa vezi"care e treaba"...sau lasi lucrurile sa decurga de la sine...si nu analizezi pe toate partile detalii care pentru altii sunt total nesemnificative. Seara te intalnesti cu fetele, asculti povestile lor de viata si constati ca nu traiesti tu cele mai grele experiente, poate nici cele mai frumoase dar important e sa fi optimista si sa iti impui ca asta va fi "just another beautiful day!!!"
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
Amin sista'!
RăspundețiȘtergerefrumos,Do:* lets all be optimistic and have an pozitive attitude
RăspundețiȘtergerebine-ar fi sa avem atitudinea asta optimista tot timpul :)
RăspundețiȘtergerebuna atitudine
RăspundețiȘtergere