Welcome to our lifes


.......Aly............ Ma .............Lil............... Do........

luni, 27 iunie 2011

Nothing else........just sex

In ultima perioada am auzit tot mai des utilizata sintagma : ''Friends with benefits"...in traducere libera prieteni cu beneficii...e la moda sa ai o astfel de relatie? s-a practicat tot timpul si abia acum s-a gasit un nume? cine stie.... oricum auzim in stanga si dreapta si varianta mai putin ortodoxa"f**k buddies" care zic eu e cam tot acelasi lucru...nu? E "sanatoasa" o astfel de relatie? se poate transforma si in altceva la un moment dat? Sa va spun cum stau lucrurile in astfel de cazuri din punctul meu de vedere...o astfel de relatie "se dezvolta" cand cei doi parteneri (asta suna ca la ora de anatomie:)) nu vor, nu pot, nu au chef sa aiba o relatie serioasa si asta e varianta comoda...e necesara multa discretie ,din partea ambelor parti, un loc unde se desfasoara activitatile, si respectarea stricta a orarului de intalniri... Evident nu se discuta despre"ei" la plural pentru ca nu exista un cuplu ci fiecare dintre cei doi stiu exact ce au de facut. ''Clauzele'' nu se scriu intr-un contract bine intemeiat ci se actioneaza dupa binecunoscutele legi nescrise fara a fi nevoie de prea multe explicatii intre parti...Aaaaa...a nu se confunda genul acesta cu tipul ''One night stand"...sunt total diferite si ca atare trebuie tratate diferit (poate intr-o postare urmatoare:)). Aici vorbim de o perioada de...aici e problema...ce perioada? pana cand? Categoric nu astept un raspus exact in ore, zile, luni...dar care e acel factor care pune punct relatiei sau o trece la un alt stadiu si statut?
Probabil trebuia sa fiu mai discreta, mai putin directa, sa ma cenzurez poate putin dar sunt nerabdatoare sa aud pareri legate de subiect. Sunt in discordanta totala cu subiectele serioase ale "colegelor" mele dar asta e farmecul unei prietenii intre 4 personalitati total diferite :*
Pupi, pupi!!! astept raspunsuri ;)

7 comentarii:

  1. Cred ca va trebui sa te contrazic un pic. Se discuta despre ei, dar ca 'friends'. Nu cred ca trebuie neaparat discretie daca cei implicati nu sunt intr-o relatie serioasa sau daca nu-i deranjaza barfele spuse pe la colturi de 'prieteni'. De obicei se spune ca aceste relatii au sanse de reusita tocmai pentru ca sunt fara obligatii. Sau asa ar trebui sa fie. Oare orgoliul masculin nu are de suferit cand aude: "Dragule, azi nu ne putem intalni pentru ca i-am promis lui Mihai ca mergem la piscina impreuna si pe urma ne uitam la un film la el acasa." Incontestabil, e valabil si pentru partea feminina. Si uite asa apare iubirea indusa si, mai rau, scenele de gelozie. Cred ca acest tip de relatie dureaza doar pentru o perioada scurta de timp. Exista totusi o sansa. Mica, dar exista: ambii parteneri sa aiba un IQ suficient de ridicat incat sa-si dea seama cand trebuie sa-si infraneze impulsurile emotionale. Pana la urma cred ca poate fi o cale foarte convenabila pentru ca cei doi sa se cunoasca fara mari batai de cap si complicatii inutile, sau ...nici nu stiu cum sa o spun pentru a nu suna urat...un 'inlocuitor' temporar. :-p

    RăspundețiȘtergere
  2. "...care e acel factor care pune punct relatiei sau o trece la un alt stadiu si statut?" e simplu. cand apare cineva interesant in viata ta cu care crezi ca poti avea o relatie renunti la "prietenul" tau. de fapt, daca "prietenul" e chiar prieten renunti doar la beneficiile oferite de el (desi, sincera sa fiu, nu stiu cam ce gen de prietenie ati mai avea voi dupa incetarea "relatiilor"). mai exista si varianta in care intervin sentimentele...si daca sentimentele sunt reciproce e si mai usor: "prietenul" devine iubit si traiti fericiti pana la adanci batraneti. simple as that!?!? :)

    RăspundețiȘtergere
  3. Oho daca chiar ar fi asa simplu....exista numeroase ipoteze, posibilitati,acum depinde de fiecare in care dintre situatii se regaseste sau care e "finalul" preferat...si sincer si mie imi place ultima situatie amintita de Aly dar nu e tot timpul cum vrem noi nu?so.. it's not that simple....

    RăspundețiȘtergere
  4. Eu nu cred ca "prieteni cu beneficii" se refera la relatia de care ai zis tu mai sus,adica se intalnesc,isi fac "treaba",nu discuta si "la revedere"....la fel de bine se pot numi "prieteni cu beneficii" si doi parteneri care candva au fost impreuna si au decis sa ramana amici...insa daca nu au intrat fiecare in alta relatie inca,isi mai satisfac si anumite placeri:) si nu e de condamnat si nimeni nu ar trebui sa faca comentarii gen:heiii,pai daca asa sta treaba,voi de ce mai ziceti ca v-ati despartit? deaia,pt ca nu mai merge,fiecare cauta altceva dar inca nu a gasit nici unu ce cauta....Saaaaaaaaau....mai pot fi amici care se inteleg bine,stiu multe unul despre celalalt,se cunosc f bine si poate tocmai de aceea au hotarat amandoi ca e mai bine sa nu aiba o relatie adevarata,ci una care sa le permita amandorura sa faca ce vor,sa isi caute "jumatatea",sa o arda aiurea sau doar sa stea singur/a cum isi doreste:) asta nu inseamna ca vre-unu din ei sufera si-l iubeste maxim,in secret,pe celalalt si asteapta doar sa "ii vina mintea la cap"si sa realizeze ca are in fata lui dragostea vietii:)) nu nu...se cunosc bine si sunt convinsi amandoi ca nu ar iesi nimic bun:)

    astea fiind spuse,ma apuc de licenta:)

    RăspundețiȘtergere
  5. Ma, asa de bine ai descris situatia incat tind sa cred ca experimentezi asa ceva. Dar cu ultima parte nu pot fi de acord. Intotdeauna cineva iubeste si spera. :-d

    RăspundețiȘtergere
  6. @Incognito daca erai putin mai atent/a ai fi observat ca Ma nu a descris o situatie, ci doua. Asadar, creste probabilitatea ca Ma sa se inspire din experientele altora, nu neaparat ale ei. ;) Si-acum sa trecem la chestii mai serioase... Sanatoasa sigur nu e o relatie de acest gen (poate cealalta persoana e foarte sociabila si mai are inca 2-3 prieteni/prietene de acest gen - nu ai de unde sa afli avand in vedere ca nu sunteti exclusive si discretia e maxima - si cine stie cu ce bonusuri te mai procopsesti pe langa beneficiile "enumerate in contract"), but it's fun :). De transformat, eu una ma indoiesc ca se mai poate transforma in altceva... (why buy the cow when you can get milk for free? ;) - si asta e din punctul de vedere al ambelor parti, teoretic) Cat despre "one night stand"-uri eu zic ca e cam the same shit, doar ca e "repeated one night stand" :D. Si cat dureaza? Exceptant cazul in care unu dintre cei dou parteneri intra intr-o relatie serioasa cu o... a 3-a persoana, acest tip de relatie dureaza pana cand unul dintre cei doi se plictiseste, se satura, nu mai este satisfacut de serviciile prestate etc. sau... unul din ei "wants to buy the cow" in final, celuilalt nu ii convine si bate in retragere. :D
    That's all, folks! :)

    RăspundețiȘtergere