...ca si o consecinta a starii mele generale din perioada asta, mai am un gand din categoria: despre barbati, relatii si alte nimicuri...avand in vedere ca am stabilit ca nu o sa fie cel mai feminist blog ever, o sa incerc sa ma opresc la postarea asta din categoria mentionata mai sus (nu de alta, dar n-as vrea sa plictisesc cititorii de sex masculin).
E adevarat poate ca noi femeile suntem putin prea sceptice si neincrezatoare cand vine vorba de barbati. Ca fata, nu-ti prea vine sa crezi tot ce zice baiatul tocmai intalnit in club, la o petrecere, in parc, la teatru, pe facebook etc. Poate tocmai pentru ca au ei o tendinta sa exagereze lucrurile care ii avantajeaza si sa ascunda lucrurile care nu-i pun atat de bine in valoare. Sa zicem ca esti naiva si treci peste partea asta de inceput si crezi/sau nu tot ce zice si mergi mai departe. Atat de departe incat iti dai seama ca au trecut doi, trei sau poate patru ani de cand esti cu respectivul. Cu sigutanta anii astia au existat minciunele de genul: "Ma face grasa rochia asta?" "Da de unde...esti perfecta asa iubita"; "Dragule, nu crezi ca am slabit putin?" "Ba da, ba da iubita, chiar acum urma sa-ti zic cat de tare ai slabit."; "Iubitu, asa-i ca arat mai bine ca animatoarea aia?" "Ooo draga mea, nici nu te compari cu ea. Uite cum i se vad toate". Trecand peste toate "nimicurile" astea, relatia a mers bine. Nu zic ca ai fost naiva in perioada care a trecut, dar ai preferat sa "mergi pe mana lui". Brusc azi vrei sa cercetezi daca tot ce ti-a zis el ieri e adevarat. Ca supa a fost nesarata cand el ti-a zis ca e foooarte buna sau cand ti-a zis ca arati perfect cand tu ti-ai luat trenning si cizme (intentionat, sa vezi daca cumva observa) sunt detalii care nici macar nu conteaza. Noroc ca el intra la dus si ca niciodata isi lasa telefonul in bucatarie (asa oferta categoric nu mai prinzi). Cum sa verifici cel mai bine ce a facut ieri? Mai ales in alea 4 ore cand teoretic a fost la ai lui sa rezolve ceva. Lista de apeluri...nimic interesant, nici primite, nici ratate, nici apelate...mesaje primite nimic...mesaje trimise...catre 0742... nu cunosti numarul, mesajul zice: "Draga, ajung la locul stabilit in 15 minute. Nu pot sta mai mult de 3 ore."
Iese de la dus: "Hai iubita, imbracarea ca mergem in oras". Te-a mintit? "Draga" poate fi un prieten, un amic, un coleg, oricine...parintii nu (stii bine ca nu asa li se adreseaza). Unde era locul stabilit (chiar nu cred ca la ai lui). Poate sta doar 3 ore...in care sa faca ce? De ce nu avea numarul? Unde a fost in alea 4 ore? Cu cine? Te-a mintit. In cazuri de-astea ce faci? Il intrebi? Ii zici ca stii? Cum se rezolva povestea? Abia acum incepi sa-ti pui semne de intrebare? E prima data cand ma minte? A facut-o dintotdeaua si nu am stiut? Am stiut dar n-am vrut sa vad? Trec peste, raman in continuare naiva si promit sa nu mai verific niciodata nimic? Ma iubeste? Nu ma mai iubeste?...
I'll be ok tomorrow
Daca e atata de slab incat lasa urme, lasa-l :))
RăspundețiȘtergere:)) deci la barbati asa merge? fa ce vrei dar nu lasa urme? :))
RăspundețiȘtergereMna..nici nu stiu cum sa zic ca e mai bine...eu sunt de acord cu principiul ca telefonul. mailul, mess-ul si alte cele sunt treburi strict personale....dar cand tu ai banuieli de o buna perioada de timp astea sunt singurele variante sa ti se confirme ca presimtirile tale sunt intemeiate...pe mine o astfel de "scurta verificare" m-a facut sa iau o decizie care mi-a schimbat radical viata...Am facut bine? nu stiu si nu cred ca voi afla vreodata... este dureros sa afli ceva ce stiai de multa vreme dar iti doreai din suflet sa nu fie adevarat? categoric!!! Puteai sa inchizi ochii, sa mergi mai departe ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic? posibil...erai inca cu acea persoana? cel mai probabil ca nu..tot s-ar fi intamplat ceva(poate iti verifica el telefonul:) si v-ati fi despartit oricum ...cine stie!? nu putem prevedea viitorul si nici nu putem schimba trecutul deci sa ne bucuram de toate asa cum vin ele..;)
RăspundețiȘtergereVoi va credeti in Sex and the City cumva?
RăspundețiȘtergereEma...tu te crezi original?
RăspundețiȘtergereFetelor...curiozitatea a omorat pisica. Asa veti pati si voi de fiecare data cand o sa doriti sa stiti prea multe. Daca inca mai sunteti la stadiul "vaai, m-a inselaaaaat!!!" inseamna ca trebuie sa mai treaca cateva primaveri peste sufletul vostru...no offence! Exista lucruri mai importante decat 'inselatul'. Iar acest sport numit 'aruncatul cu privirea in telefonul partenerului' este absolut jalnic si impardonabil. Pentru asa ceva propun pedeapsa capitala :)
RăspundețiȘtergerefirst of all...unde am scris eu ceva de inselat? :)) postarea era legata strict de minciuni :)...oricum, fiecare intelege ce vrea. parerea mea strict personala, e ca toate 4 am depasit stadiul "vaai, m-a inselaaaaat!!!". e adevarat ca toate am trecut prin etapa asta si am invatat multe. cat despre sportul de care vorbesti tu, sunt total de acord...PEDEAPSA CAPITALA pentru toti "detectivii" :)) (hai sa nu exageram totusi si sa asteptam frumoasele primaveri ce vor trece peste sufletul nostru:)))
RăspundețiȘtergere"hmm" e ema, ma? oricum deloc originala intrebarea si raspunsul e fooarte simplu: nu. nu ne credem in Sex and the City :)
RăspundețiȘtergerenu stiu sigur daca e Ema,dar dupa formulare...:P
RăspundețiȘtergereDaca stau sa recitesc...cam ai dreptate. Nu ai zis nimic de 'inselat'. Dar asta ma pune serios pe ganduri. Sa inteleg ca de multe ori femeile 'umbla' in telefon doar din simpla si pura curiozitate, fara a fi neaparat interesate de fidelitatea sau infidelitatea partenerului?! Sa inteleg ca pana la urma 'mintitul' e doar o problema de orgoliu feminin sau, ca sa zic asa, de propriul vostru ego?! In aceste conditii declar solemn ca nu voi mai cere pedeapsa capitala. Nu voi sunteti de vina pentru aceasta curiozitate nativa excesiva si aproape inumana. :))) Probabil ca aceasta e una din pedepsele pe care trebuie sa le ispasiti pentru gresala imensa facuta de antecesoarea voastra, Eva, cand la ademenit pe saracul Adam spre pacatul suprem. Curiozitatea asta bat-o vina...:)))))
RăspundețiȘtergere"l-a ademenit" :d
RăspundețiȘtergereDa, este o problema de curiozitate, nicidecum de sinceritate:)) Ar fi stupid sa vrei sa stii daca gagicul/gagica este sincer/a cu tine. Tu vrei doar sa anticipi informatiile de pe factura detaliata:))) Nici eu nu sunt pro-verificat telefoane, dar pana la urma ce ar fi asa de grav daca nu ai avea nimic de ascuns?:)
RăspundețiȘtergereVedeti fetelor!!...astfel de "cititori fideli" avem nevoie sa vina cu replici, contraargumente,subiecte noi astfel incat sa ne angreneze pe noi in alte si alte dezbateri si discutii interesante...all in all eu zic ca e bine si avem numai de invatat din experientele si parerile altora . Va multumim pentru atentia acordata:))!!
RăspundețiȘtergereVa face placere sa stiti tot... Mai sunt si unii baieti/barbati care mai arunca cate-o momeala sa vada o reactie...gen telefon lasat la "indemana". Oricum cine vrea sa minta o face oricum...dar..pana la urma va face si o greseala...aveti voi instinctul asta bine dezvoltat si va cam dati seama cand cineva minte...oricum cand se ajunge la chestii de genu nu prea mai are viitor relatia...decat sa te pui sa minti pe cineva...mai bine o lasi balta...ca nimanui nu-i convine asa ceva...
RăspundețiȘtergere