Welcome to our lifes


.......Aly............ Ma .............Lil............... Do........

joi, 23 iunie 2011

Smiling...:)

Hei, hei:) Apropo de "beautiful day"-ul cumetrei mele Do, (da, suntem cumetre, ca eu am botezat-o pe Alessia, fetita ei, si conform lui bunica-mea, asta e apelativul pe care trebuie sa-l folosim :)) ) va povestesc pe scurt o intamplare de ieri. La un moment dat ma intersectez cu un coleg pe hol, carui pentru ca deja ne salutasem, ii zambesc. In momentul ala el se uita oarecum ciudat la mine si ma intreaba " da ce motive ai sa zambesti?". Raspunsul meu, fara sa ma gandesc prea mult, a fost ceva de genul "pfoai si inca cate am". Moment in care mi-a zambit inapoi. Acum, cand analizez mai bine, mi se pare chiar trista intrebarea lui. El in mod sigur trecea printr-o "bad day" dar totusi, oricat de rea ar fi ziua ta, nu poti spune ca nu ai de ce sa zambesti.. Doamne, esti viu, esti sanatos, esti bine imbracat, ai avut ce manca azi dimineata, in mod sigur ai acasa pe cineva care tine la tine(indiferent ca e familia sau o pisica), traiesti in Romania, care clar nu e Elvetia, dar nu e nici Congo, e soare, n-ai chef de lucru pt ca te asteapta prietenii pe terasa(deci motiv de fericire ca ai prieteni!!!) etc... As putea continua lista cu motive de zambit pana as epuiza toate caracterele disponibile. Ok, ai si probleme, care sunt probabil mult mai grave decat motivele sa fii bucuros, dar sunt asa pt ca le permiti tu. Daca te concentrezi doar pe probleme, fara sa te gandesti si la lucrurile frumoase din viata ta, in mod sigur nu vei avea motive de zambit. Si stii cum e... zambetul e molipsitor. Daca l-ai folosi mai des ai observa reactiile oamenilor din jurul tau si ai avea inca cateva motive in plus de zambit pe zi. Eu nu sunt genul de optimista incurabila, am si eu momente cand zambetul e ultimul gest pe care l-as schita... dar de indata ce as face-o problemele mele ar parea mai usoare... O zi minunata tuturor si nu uitati sa zambiti :)



4 comentarii:

  1. da...poate fii ori motivul asta de care ai zis tu, ca trecea printr-o "bad day" bietul..ori...nici nu stiu cum sa ma exprim asa ca mai bine iti reamintesc de salutul extrem de prietenos de pe Eroilor:)))))

    RăspundețiȘtergere
  2. oricum...sunt foarte de acord cu tine ca e molipsitor zambetul si te poate binedispune imediat

    RăspundețiȘtergere