Welcome to our lifes


.......Aly............ Ma .............Lil............... Do........

duminică, 10 iulie 2011

What are friends for?

Existe numeroase teorii despre prietenie si ce inseamna ea dar cred ca cel mai bine putem vorbi despre ea din experienta proprie. Fiind singura la parinti nu am avut ocazia sa vad cum e sa ai un frate sau o sora cu care sa te certi si sa te impaci. Cand ai un frate stii ca ai pe cineva care te iubeste neconditionat si dezinteresat. Cand esti fiu unic insa, e mai greu. Am fost suficient de norocoasa insam sa intalnesc persoanele care sa inlocuiasca lipsa fratilor. Indiferent ca au venit sub forma de verisori, colegi, vecini, pana la urma am primit ceva aproape la fel de bun: prieteni adevarati. Prietenii mei ocupa unul dintre cel mai important loc in viata mea. Stiu ca nimeni nu e de neinlocuit, dar pe ei chiar nu vad cu cine i-as putea schimba. Fiecare dintre ei este special si diferit si cu fiecare dintre ei am o relatie aparte. Cu unii poate nu vorbesc zilnic, cu altii poate nici saptamanal, dar stiu ca sunt acolo, ca fac parte din familia mea extinsa:) Cu unii poate nici nu m-am inteles de la inceput. Altii poate imi erau chiar antipatici. Sau cu altii ma bateam de cate ori ne lasau parintii singuri intr-o camera(luv u Iona). Dar cu timpul au ajuns la ceea ce sunt azi, si anume:
  • Prietenii mei sunt persoanele care ma cunosc cel mai bine.
  • Sunt cei care inteleg ce simt inainte sa le explic.
  • Sunt cei care ma privesc si inteleg ce gandesc.
  • Sunt cei care indiferent ce probleme ar avea sunt capabili sa se bucure pentru implinirile tale.
  • Sunt cei care cu toate ca trec prin momente grele fac tot posibilul sa nu-ti transmita si tie starea lor.
  • Sunt cei care te felicita si te incurajeaza cand meriti.
  • Sunt cei care iti spun ca ai intrecut masura cand ai facut-o.
  • Sunt cei care iti sunt alaturi cand ai nevoie.
  • Sunt cei care se chinuie sa gaseasca o metoda frumoasa sa-ti spuna o chestie care te-ar deranja, tocmai pentru a nu-ti face rau.
  • Sunt cei care te motiveaza cand ai cea mai mult nevoie. 
  • Sunt cei care isi fac griji pentru tine.
  • Sunt cei pe care nu ai cum sa-i minti, pentru ca te cunosc prea bine.
  • Sunt cei care daca va intalniti in pauza de masa, iti aduc o bucatica din prajitura pe care au facut-o dimineata.
  • Sunt cei pentru care nu trebuie sa-ti faci curat in camera cand vin in vizita.
  • Sunt cei care iti sunt alaturi cand trebuie sa iei decizii dificile.
  • Sunt cei care te asculta cand simti nevoia sa vorbesti, dar care stau langa tine si daca nu vrei sa o faci.
  • Sunt cei care sunt dezamagiti ca nu le impartasesti lucruri care ti se intampla.
  • Sunt cei care te bat la cap pana le spui tot ce nu e in regula, chiar daca tu insisti ca totul este excelent. 
  • Sunt cei care iti raman aproape chiar daca vietile voastre o iau in directii diferite.
Cu asemenea prieteni, cum sa nu apreciezi fiecare zi? Cum sa nu te simti norocos si fericit? Evident, prietenia nu inseamna numai lucruri frumoase. Ocazional apar si situatii tensionate, certuri, scandaluri si dezamagiri. Dar daca e o prietenie adevarata totul se rezolva si relatia devine mai puternica.

Acestea fiind spuse, vreau sa va spun voua, va stiti voi care, ca va multumesc si va iubesc tare!

7 comentarii:

  1. Eu imi permit sa ma simt in postare si sunt total de acord cu tine in descrierea prieteniei...ce bucurie e cea pe care n-ai cu cine o imparti?...peste cate suparari si lovituri ai avea puterea sa treci daca n-ai avea persoane dragi care sa te ajute,sa te sfatuiasca si sa te sustina? Imi iubesc prietenii mult mult si iubesc faptul ca am persoane pe care ma pot baza in orice moment!.. si te iubesc pe tine pt ca iti faci oricand timp sa ma asculti,sa imi povestesti,sa dezbatem probleme si sa fim prietene:D muaaah

    RăspundețiȘtergere
  2. Cam greu sa fii prieten

    RăspundețiȘtergere
  3. daca este prietenie adevaratam primesti ce oferi, deci nu e greu deloc:)

    RăspundețiȘtergere
  4. mersi, si eu ma simt in descriiirile alea :P

    RăspundețiȘtergere
  5. Serios?:p am prieteni anonimi?:))

    RăspundețiȘtergere
  6. eu sunt fericita ca pe langa prietena mai avem si grad de rudenie( cel mai special grad) tu sti.. ce pot sa zic este ca nu toata lumea reuseste sa-si faca prieteni adevarati.... tu sti.....spre deosebire de alti tu ai fost mai norocoasa

    RăspundețiȘtergere